
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 42 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 830 mV/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 80 dB |
| Operating Supply Current | 1.1 mA |
| Input Bias Current | 40 fA |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 48 mA |
| Gain Bandwidth Product | 60 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Voltage Gain | 34.02 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Amplifier Type | Current Sense Amplifier |
Stock: 4021
Distributors
pcbx
Unit Price$2.58446
Ext.Price$2.58446
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.58446 | $2.58446 |
| 10 | $1.95469 | $19.54690 |
| 25 | $1.79774 | $44.94350 |
| 50 | $1.70928 | $85.46400 |
| 100 | $1.62518 | $162.51800 |
| 300 | $1.55780 | $467.34000 |
| 500 | $1.49322 | $746.61000 |
| 1000 | $1.45237 | $1452.37000 |
